Rzeka Wda

Lipusz – Wdzydze Kiszewskie

Rzeka Wda to jedna z najbardziej popularnych tras spływów kajakowych przyciągająca turystów. Spływ jej korytem pozwala nie tylko odkryć prawdziwe piękno Kaszub, ale również podziwiać niepowtarzalne atrakcje oferowane przez tutejszą przyrodę. W czasie spływu podziwiać można nie tylko malownicze widoki, ale również zwierzynę i ptactwo charakterystyczne dla tego regionu. Trasa ta, ze względu na swój niski poziom trudności idealnie nadaje się dla rodzin pragnących wybrać się na wspólną wycieczkę lub dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Szlak rozpoczyna się we wsi Lipusz, gdzie w czasie spokojnego spływu wąskim korytem rzeki można napawać się widokiem rozpościerających się dookoła łąk, które prowadzą aż do jeziora Schodno. Jezioro to otoczone jest urokliwym lasem należącym do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Dalej trasa prowadzi przez wioskę Loryniec, gdzie dzięki mocniejszemu nurtowi oraz drobnym przeszkodą znajdującym się w rzece można poczuć delikatny przypływ adrenaliny.
Po pokonaniu tego nieco bardziej burzliwego odcinka trasa prowadzi przez kompleks jezior Wdzydzkich. Spływ dobiega końca we Wdzydzach Kiszewskich, które znane są z ponad stuletniego muzeum znajdującego się na świeżym powietrzu. Po zakończonym spływie warto obejrzeć znajdujące się tu liczne obiekty regionalnej architektury.

22 km

Dystans trasy

7 h

Czas

Łatwy

Pozoiom trudności

Lipusz – Borsk

Trasa rozpoczyna się we wsi Lipusz, która jest za punktem startowym dużej części spływów kajakowych odbywających się na rzece Wdzie. Trasa ta prowadzi w większości przez teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, co pozwala na podziwianie należących do Parku przepięknych łączek i pól wraz z malowniczymi jeziorami i otaczającymi je lasami.

Po przebyciu widokowej części trasy, przy ujściu rzeki Trzebiocha, nurt staje się silniejszy sprawiając, że trudniej zapanować nad kajakiem. Ten nieco bardziej burzliwy moment szlaku prowadzi do rozciągającego się na ok. 3km jeziora Radolne. Następnie trasa ciągnie się przez jezioro Wdzydzkie, nazywane również „Kaszubskim Morzem”, które ma niepowtarzalny kształt przypominający krzyż. Jezioro ma długość ok. 10 km, a na jego powierzchnie dostrzec można różnych rozmiarów wysepki, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Tutaj trasa zbliża się do końca. Z jeziora dopływa się do wsi Borsk, w której po 10-cio godzinnej wycieczce szlak się kończy. 

30 km

Dystans trasy

10 h

czas

Średni

poziom trudności

Borsk – Czarna Woda

Trasa ta rozpoczyna się we wsi Borsk i oferuje dwie różne drogi. Pierwsza z nich prowadzi przez czarujące jezioro Wdzydze, które w czasie sezonu letniego uwielbiają żeglarze, wędkarze, a nawet nurkowie. Opcja ta zawiera również drobną niespodziankę, która dostarcza sporo zabawy – przenośkę. Trasa w pewnym momencie staje się nie do przepłynięcia, przez co należy dobić do brzegu i przenieść kajaki na dystansie ok. 25m.

Druga opcja przebycia tej trasy rozpoczyna się koło rozwidlenia rzeki Wda z kanałem Wdy. Chociaż ta opcja nie wymaga przenoszenia kajaków, jest ona równie atrakcyjna co pierwsza. Szlak wije się pomiędzy wysokimi skarpami i wąwozem leśnym, co skutecznie chroni zarówno przed grzejącym słońcem jak i chłodniejszymi powiewami wiatru. Szlak ten jest bardzo kręty, zmuszający do manewrowania kajakiem. Po przepłynięciu licznych zakrętów szlaku pojawia się kolejna atrakcja, którą jest niski mostek. Znajduje się on na tyle nisko, że aby przepłynąć należy niemal schować się w kajaku. Dalej nurt znów rzeki przyspiesza, znów zmuszając do nieco bardziej energicznego manewrowanie kajakiem. Trasa kończy się w Czarnej Wodzie gdzie można się zrelaksować i odpocząć po pełnym atrakcji szlaku.

25 km

dystans

7 h

czas

Średni

poziom trudności

Borsk – Wojtal

Jest to krótka, aczkolwiek bardzo lubiana trasa. Rozpoczyna się tuż za Borskiem, gdzie nurt jest dość wartki. Na szlaku znajduje się duża ilość powalonych drzew, które świetnie urozmaicają wycieczkę. Trasa ta pozwala również na obejrzenie Rezerwatu „Kręgi Kamienne” znajdującego się w Odrach. Rezerwat ten istnieje od przeszło pół wieku, a na jego terenie znajduje się stare cmentarzysko plemienia Gotów.

Trasa ta szczególnie polecana jest dla początkujących kajakarzy, ceniących malownicze krajobrazy oraz otaczający ich spokój. Szlak swoje zakończenie ma przy młyńskiej tamie w Wojtalu. 

14 km

DYSTANS

4,5 h

czas

Łatwy

poziom trudności

Borsk – Miedzno

Jest to trasa bardzo podobna do odcinka Borsk – Wojtal, jednak krótsza o parę kilometrów. Szlak ten polecany jest dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością czasu by pokonać trasę zajmującą cały dzień. Sprawdza się ona świetnie dla rodzin płynących z młodymi pociechami, dla których spędzenie dłuższego czasu w kajaku mogłoby być uciążliwe. W ciągu około 3 godzin, bo tyle mniej więcej trwa przepłynięcie trasy, można odpocząć od miejskiego zgiełku i odprężyć się wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów otaczającej szlak przyrody.

7 km

dystans

3 h

czas

Łatwy

poziom trudności

Kontakt

504 237 328

kajaki.borsk@gmail.com

Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji.

Borsk 11, 83-442